- Університет: Університет Костянтина Філософа в Нітра
- Факультет: Факультет природничих наук та інформатики
- Спеціальність: Штучний інтелект та обробка природної мови
Профіль випускника
Навчальна програма «Штучний інтелект – Обробка природної мови» є міждисциплінарною освітньою програмою, що об’єднує дві галузі – інформатику та філологію.
Інформатика займається отриманням, пошуком, передачею, збором, організацією, зберіганням, інтерпретацією, поданням, поширенням та використанням інформації та знань у різних формах (особливо текстової, графічної, звукової). Очікується, що випускник матиме знання, пов’язані зі збиранням, зберіганням та обробкою даних, інформації та знань. До основних тем напряму підготовки також належать математичні засади інформатики, теоретичні засади інформатики, програмування, програмно-обчислювальні системи, створення моделей та систем інформатики та інформаційно-комунікаційні технології обробки природної мови.
Філологія включає знання, вміння та компетенції, пов’язані з побудовою, структурою та історичним розвитком природних мов, функціонуванням мов у міжособистісному спілкуванні та у ширших соціальних, культурних та прагматичних контекстах. Очікується, що випускник володітиме на професійному рівні однією з наступних мов: словацькою, англійською, німецькою, російською або іспанською. Вони мають реляційні та аргументативні знання про мову та її закони, про способи та умови її функціонування на всіх мовних рівнях та в її відносинах з іншими. Він/вона знає всі мовні рівні мовної системи відповідної мови, мовні стилі, контрастивну граматику, соціопрагматичні контексти та контексти спілкування обраної мови (словацьку/англійську/німецьку/російську/іспанську), які він/вона застосовує при створенні власного мовного вираження.
Метою програми бакалаврату є надання випускникам поєднання теоретичних знань та практичних навичок за двома напрямками навчання (інформатика та філологія) на рівні синтезу з акцентом на основні теми обох напрямків, приділяючи особливу увагу штучному інтелекту та обробці обраної природної мови (словацької/англійської/німецької). Він дає базові знання з обох дисциплін, які дозволять випускникам вирішувати практичні завдання в галузі комунікації та взаємодії людини та машини, такі як сучасні мовні технології та обробка природної мови.
Навчальна програма має міждисциплінарний характер, оскільки вона пов’язує мову з технологіями. У професійний профіль випускника включено два різні набори навичок та компетенцій. Випускники набувають знання та навички в галузі лінгвістики та лінгвістичного аналізу, а також вивчають, як функціонують мови в абстрактному розумінні. Ці знання згодом можуть бути використані під час проектування та розробки обчислювальних систем для автоматизації лінгвістичного аналізу. З іншого боку, студенти розвивають знання методів, що використовуються в автоматизованій обробці природної мови, а також у кодуванні та відображенні інформації, у математичних принципах обробки природної мови, у мовах програмування, алгоритмах, машинному навчанні та штучному інтелекті.
Що будете вивчати?
Навчальна програма пов’язує лінгвістику з комп’ютерною наукою, приділяючи особливу увагу розробці методів розуміння та аналізу людської мови. Студенти отримають знання у трьох основних галузях лінгвістики — фонетиці та фонології, синтаксисі та семантиці — і одночасно ознайомляться з алгоритмами, за допомогою яких лінгвістичні теорії впроваджуються у сучасні системи обробки природної мови та моделі штучного інтелекту. Завдяки переважанню обов’язкових факультативних курсів студенти можуть створити власний профіль відповідно до своїх інтересів, професійної орієнтації або конкретних вимог майбутнього роботодавця або навчання на другому рівні. Перетин комп’ютерних наук (технологій) та лінгвістики є сьогодні однією з найважливіших галузей технічного розвитку та досліджень, таких як сучасний генеративний ІІ.
Практика
Обов’язковою частиною навчання є проходження 150 годин стажування протягом семестру або під час канікул у наступних організаціях та компаніях:
- у державному управлінні та державних організаціях,
- у міжнародних та транснаціональних організаціях,
- у культурних та соціальних установах та організаціях третього сектору,
- у компаніях, що надають мовні та перекладацькі послуги,
- у торгових та рекламних компаніях,
- в різних галузях промисловості та інших секторах (ІТ, машинобудування, автомобілебудування, охорона здоров’я тощо).
Працевлаштування випускників
Навчальна програма «Штучний інтелект та обробка природної мови» дає знання, розвиває навички та формує компетенції, завдяки чому випускники набувають базових знань та досвіду, які охоплюватимуть потреби професійних груп, визначених відповідно до Європейської класифікації навичок/компетенцій, кваліфікацій>
- Фахівці у галузі інформаційно-комунікаційних технологій
- Фахівці в галузі права, соціальних питань та культури
- Професіонали у сфері адміністративної, допоміжної та торгової діяльності
- Загальні адміністративні працівники
Випускники навчальної програми знайдуть широке застосування практично у всіх галузях суспільства. Їхня робота не обмежується областю комп’ютерних наук та філології як такої, але може знайти застосування на рівні IT-фахівців та лінгвістів у кожній галузі економічної практики. Випускники зможуть знайти роботу на рівні IT-фахівців та лінгвістів (коректорів та редакторів тексту, аналітиків даних, програмістів, інженерів з локалізації) у кожній галузі ділової практики, орієнтованої на обробку мовлення, автоматичну генерацію тексту, аналіз тексту та створення більш складних інструментів для аналізу великих текстів. Отримані знання, навички та компетенції вони також можуть використовувати у своїй власній підприємницькій діяльності.